Fasáda rodinného domu v Žabovřeskách nad Ohří

DSCN3134

Jde o novostavbu z tepelně-izolačního zdiva, ze které přidáním tepelného izolantu na vnější strany vznikl dům na rozhraní nízkoenergetického a pasivního domu (izolant BASF EPS 70 o síle 160mm). K docílení celkového efektu bylo nutné provést instalaci tepelné izolace do vrchní části stavby. Síla izolantu z minerálních vláken byla 450mm, což dovršuje efekt nízkých nákladů na vytápění objektu. Při úvahách o zateplení objektů je dobré myslet na vhodné umístění oken do špalet (stavebních otvorů). V tomto případě je investor umístil 30mm od vnější ho okraje cihlového zdiva, což je přidáním izolantu a dalších vrstev fasády dostalo na finální hloubku cca 200mm. Při opomenutí této věci se z domů okolo nás stávají objekty připomínající střílny z pohraničního vojenského pásma. Pokud již nemůžete ovlivnit hloubku oken, přemýšlejte o izolantech s lepšími tepelně-izolačními vlastnostmi, než je standardní polystyren (EPS).

Izolant jsme usadili standardní technikou. Nejprve uložením do Al zakládací lišty, lepením k podkladu lepidlem Prince Color® Z 301 DUO spolu s talířovými hmoždinkami. I zde jsme je zafrézovali (důvody a problematika prokreslených koleček na fasádách je v popisu např. bytového domu Koněvova 22, UL). Další vrstvy fasády jsou technologicky shodné s již výše zmíněným bytovým domem.

Zajímavým prvkem této fasády je integrovaný dřevěný obklad. Zvolili jsme ThermoWood, což je tepelně zpracované dřevo se změněnou vnitřní strukturou dosaženou speciálním technologickým postupem při vysokých teplotách. To dodává dřevu zajímavý vzhled, ale zejména velmi dlouhou životnost. Způsob kotvení jsme zvolili zafrézováním podkladních hranolů (taktéž z ThermoWoodu) do izolantu a mechanickým spojením se zdmi pod izolantem spolu s lepidlem na bázi MS Polymerů. Pro připevnění vodorovného obkladu používáme nerezové vruty s ozdobnou hlavou EASYtop (http://shop.berner.eu/berner/cz/product/20893), čímž zaručíme dlouhodobý funkční a hlavně estetický efekt. Použitím levných vrutů totiž dochází k různým negativním výsledkům, např. rozštípnutí dřevěného obkladu zejména na jeho koncích. Následně se v těchto prasklinách udržuje vyšší vlhkost a krom nízké estetické hodnoty to také zkracuje životnost díky uhnívání jak vrutů, tak i dřeva samotného. Celá snahaušetřit (zde na nepravém místě)je ta tam. Další negativní výsledek souvisí s výše již popsaným, totiž, že v místech kotvení levnými vruty se vytváří nevzhledné tmavé skvrny od jejich koroze. Jednou z našich zásad je to, že používáme kvalitní materiály, abychom docílili dlouhého trvání vaší investice. Kombinací těchto kvalitních materiálů nebude investor nucen na desítky let řešit opravy nebo výměnu tohoto obkladu. Na povrchovou úpravu jsme použili osvědčené OSMO, což je nátěrová hmota na bázi oleje a vosku. To dodalo celému obkladu zvýraznění kresby dřeva a zaručuje pomalejší změnu (blednutí, šednutí) původní barvy kvůlipůsobení UV záření.

Pro podhled byly použity palubky ze smrkového dřeva s použitím kvalitních vrutů a povrchovou úpravou tenkovrstvé lazury s pigmentem namíchaným podle odstínu oken od italského výrobce Milesi, aby došlo ke sladění těchto dvou dřevěných prvků.